Yirmili yaşlarındaki herkes Nintendo ve Super Nintendo ile büyüdü. Hâlâ SNES’im var ve bir arkadaşım hala NES’inde Battletoads oynuyor. Nintendo, 90’ların başında oyun endüstrisine hakim olan şirketti ve Sega’nın tanıttığı hiçbir şey onun üstesinden gelemezdi. SNES’te bugün hala oynanan ve başyapıt olarak kabul edilen bazı klasik oyunlar vardı. Birkaç isim vermek gerekirse: Earthbound, Final Fantasy II ve III, Chrono Trigger, Secret of Mana, Breath of Fire I ve II ve Legend of Zelda: A Link to the Past (RPG’lerimi beğendiğimi söyleyebilirsiniz). Nintendo’nun SNES’i çocukken video oyunları dünyasında beni çok mutlu etti; ilkokuldan eve gelmek, babamla gişe rekorları kıran filme gitmek ve sabahın erken saatlerine kadar oynamak için birkaç oyun almaktan daha iyi bir şey yoktu; iyi zamanlar. Böylece Nintendo’ya sadık kaldım ve bir sonraki konsollarını dört gözle bekledim.

Nintendo 64’e girin; herkesin büyük umutları vardı: 64 bitlik bir işlemciydi, Playstation’dan daha fazla renge sahipti ve kartuş kullanımı yükleme süresinin olmaması anlamına geliyordu. O zamanlar en iyi sistem gibi görünüyordu ve lansmana eşlik eden Zelda: Ocarina of Time gibi oyunlar, oyunculara uzun ömürlülüğü hakkında iyi bir his verdi. Bir N64’üm vardı ve belirgin bir şekilde göze çarpan bir şey RPG’lerin olmamasıydı. Quest 64’te bir cüce çocuk olarak etrafta koşuştururken Playstation sahibi arkadaşlarımın Final Fantasy VII, Legend of Dragoon ve Chrono Trigger kopyalarından ***if aldıklarını görmeyi kıskandım. Oyunların kalitesi SNES’ten muazzam derecede düştü. N64’e geçtim ve çok geçmeden Nintendo’ya olan tüm inancımı kaybettim.

Nintendo, ilgi çekici ve karmaşık oyunlara gelince bir burun dalışı yaptığından, paramı biriktirebilir ve Nintendo’nun bir sonraki sistemi Dolphin’i (öksürük), afedersiniz, Sears’ın cihaz bölümüne ait GameCube’u satın almaktan kaçınabilirdim. PS2’mden memnun kalırken GameCube’de oynamak istediğim tek oyunlar Zelda oyunlarıydı. Hiç GameCube sahibi olmama rağmen, kendimi tüm konsollarda güncel tuttum ve GameCube’de eksik olan bir kalite her zaman Xbox ve PS2’de vardı; Açıklaması zor ama GameCube oyunları sonradan düşünülerek veya başka bir oyunun başarısını farklı bir konsolda takip etmek için yaratılmış gibi görünüyordu. Metal Gear Solid: Twin Snakes ve Final Fantasy: Crystal Chronicles gibi oyunlar ünlü serilerin isimlerini taşıyordu, ancak oyun derinliğini ve karakter gelişimini ilerletmek için çok az şey yaptı.

Wii çıktığında, Nintendo’ya şüphenin avantajını vermekten bıktım. Grafikler Dreamcast ile karşılaştırılabilirdi ve hareket algılama yetenekleri, tüketici düzeyinde pazarlanmaya hazır gibi görünmüyordu. Ve oyunlar, oyunlar hala SNES’in yaptığı gücü karşılamadı. Nintendo neden onu bugün yapan insanlara sırtını dönmekte ısrar ediyor? Cooking Mama ve Wii Fit gibi oyunlarla Wii’yi bir oyun konsolu olarak bile düşünmüyorum, daha yaşlı insanlara ve kız izcilere hitap eden benzersiz bir niş yarattı. Ancak Nintendo’nun çekirdek demografisinden uzaklaştırdığı sert dönüş hakkında, insanların karpel tüneli şeklinde “Wiitis” alırken, Metal Gear Solid 4 gibi bir başyapıt oynadığımı bilerek kendimi konsolide etmek dışında yapabileceğim hiçbir şey yok.