Bu metni okumadan önce dikkatli olun – Elex 2’nin hikaye detaylarını tartışacağız. Alman geliştiricinin ilhamını Komutan Shepard hakkındaki üçlemeyle sunmalarına ihtiyacım vardı. Benzerlikler tesadüf olamayacak kadar büyük görünüyor – her ne kadar bu her zaman bir olasılık olsa da. Her şeyden önce, ana hikayede, temalarında ve hatta Mass Effect’in bir varyasyonu gibi görünen belirli sahnelerde bol miktarda bulunurlar – sadece diyalogları değiştirin. Bu yüzden, henüz Elex 2’yi geçmediyseniz, kendinizi büyük spoiler’a maruz bıraktığınız konusunda uyarılırsınız.

Belirsiz karakterler – Doktor Adam (neredeyse) Hayali Adam

Adam “Zıpla” diyor, Jax “Ne kadar yükseğe?” diye soruyor. Adam sonunda düşman olur – tıpkı Hayali Adam gibi.

Doktor Adam Charles Dawkins, Jax’i Azrail’in elinden kapan ve onu topraklar için uzaylı bir tehdit olan Skyand’larla savaşmaya yönlendiren bir adam. Kahraman, insanları gerçek düşmanın geldiği konusunda uyardı ama kimse dinlemedi. Tanıdık geliyor mu? Elbette Piranha’nın önceki oyunlarındaki isimsiz kahramanların da kendilerini benzer bir durumda bulduğunu söyleyebiliriz ancak SF olduğu için Commander Shepard’ın maceralarına daha çok benzerlik görüyorum. Ve bu sadece başlangıç.

Belirsiz niyetleri olan ve kötü bir üne sahip bir adam bize bir intihar görevi için bir ekip toplamamızı söylüyor. Takıma oyundaki son görevlerden bazılarının ardışık aşamalarında liderlik ediyoruz – karakterler ayrılıyor ve düşmanla savaşın farklı bölümlerinde kendi işlevlerini yerine getiriyorlar. Sonunda, müdür, insan ırkının evriminde bir sonraki adımı elde etmek için gizemli uzaylılarla çalışmayı tercih eden bir pislik olarak çıkıyor. Ve böylece kahraman onu terk eder ve üçüncü bölümdeki son hesaplaşmaya hazırlanır.

Illusion Man, Martin Sheen’in sesi olan karizmaya sahiptir ve galaksinin karanlık tarafında zarif bir şekilde yürür. İllüzyon Adam vs. Adam: üç-nil.

Kulağa tam olarak Mass Effect 2’nin konusu gibi gelmiyor mu ? Olayların ölçeğinin çok daha mütevazı olması dışında aynı şey Elex 2’de de oluyor. Piranha Bytes’ın oyununda, bireysel topluluklar arasındaki iletişim düşüktür ve Adam’ın arkasında duran güçlü bir organizasyon yoktur. O sadece Jax’e ne yapması gerektiğini söyleyen bir adam – aynı zamanda gerekli kötü ve ahlaki açıdan sorgulanabilir kararların sınırlarını romantizm ediyor, ancak oldukça basit bir tarzda. Bizi haklı olduğuna ikna edebilecek karizmatik bir bilgin değil. Bu karakterin önemli bir rol oynamasına rağmen, Adam’ın başkalarıyla etkileşimi neredeyse yoktur.

Adam ayrıca, Alman stüdyosundan orijinal üçlemede meydana gelen olaylar hakkında en iyi bilgiye sahip olan büyücü paryası olan esrarengiz Xardas’a da hiç benzemiyor. Ancak hikaye açısından önemi, Hayali Adam’ınkiyle hemen hemen aynıdır. Piranha Bytes, benzer şekilde belirsiz bir kahraman (aynı anda hem müttefik hem de düşman) yaratmak istedi, ancak etki oldukça ortalamaydı. Şeytanla çalıştığımızı, yarı saydam, inandırıcı olmayan, sıradan bir piçle değil, asalını çoktan geride bıraktığımızı (eskiden bir Melezdi) gibi hissetmemiz gerekir.

Ana kötüler? Kılık değiştirmiş orakçılar

Gizemli uzaylılar, insanlığın kontrolünü ele geçirmeye – onu muadillerine dönüştürmeye çalışıyorlar. Ana karakter, ev sahibinin zihnini ele geçiren telkin benzeri bir süreçle savaşmak zorunda kaldığında bunu ilk elden öğrenir. Elex 2’deki Skyands, Reapers’a çok benziyor.

Jax olarak, ilk dönüştürülmüş canavarla yüzleşmek zorundayız ve bu zor bir savaş olsa da, bu türde daha fazla düşman toprakları saracak. Başka bir deyişle, tam ölçekli istiladan önce zemini test ediyoruz. Orijinal Mass Effect’te, en büyük kötü adamı, Sovereign adlı Reaper’ı yenmek zorunda kaldığımızı ve sonra bunun tüm savaşın sadece başlangıcı olduğu ortaya çıktığını hatırlıyor musunuz ? Ek olarak, Mass Effect 3’te, Reaper’lar üzerinde kontrol uygulayabilen bir Catalyst’in varlığını öğreniyoruz. Skyands, sırayla, Tekilliğin gelişini müjdeliyor.

Mass Effect 3’ün son sahneleriyle bazı paralellikler gören tek ben miyim ?

Bu tekilliğin ne olacağını kimse bilmiyor. Antik yapay zeka? Bu sınırda intihal olur. Yine de, Mass Effect’tekine benzer bir rakip yapısıyla uğraşıyoruz ve ardından gerçekleştirmemiz gereken eylemler Shepard’ın üçlemesindekilere çok benziyor. Ayrıntıya girmek, her şeyden önce, kararlı ve kendini adamış kahramanın heyecan verici bir hikayesini sunan BioWare’in üstünlüğünü gösteren farklılıkları ortaya çıkarır. Kelimenin tam anlamıyla, görevin başarısız olmaya mahkum olduğunu hissedebilirsiniz ve büyük ölçüde karanlığa adım atıyoruz. Bu arada, Elex 2’de daha fazla duygu uyandırmayan bazı ham bilimkurgular alıyoruz.

Bilirsiniz, Garrus, Overlord DLC veya Protean irfan hikayeleri bugün hala hatırladığım şeyler. Bu arada, Elex 2’de kahramanın oğlu öldüğünde, Jax bir an çığlık atıyor (ki bu ciddi görünmüyor) ve ben omuz silkiyorum. Piranha Bytes, karakterleri hikayenin taşıyıcıları olarak kullanır, ancak kendilerine ait bir hayata ihtiyaçları olduğunu unutur. Oyuncular, güvenilir bir ilişki kurmak için yeterli zamana sahip olmadıkları NPC’leri umursamayacaklardır.

Elex 2 unutuldu, Mass Effect tekrar oynatılacak

Burada da bazı benzerlikler bulabilirsiniz. Düşman sığınağı bir Koleksiyoncu üssüne benzemiyor mu? Jax’in oğlunun avatarıyla yapılan konuşma, çarpıcı biçimde Catalyst ile konuşmaya benziyor – eksik olan tek şey üç farklı renkli son. Piranha Bytes’ın karanlık bilimkurguyu taklit etmeye çalıştığını görmek beni biraz eğlendirdi, ancak doğrudan ucuz dergilerden alınmış gibi görünen bir hikaye kullanıyor.

Elex 2’de dünyayı kurtarmak dramadan yoksundur.

Mekanik açısından bile, Alman stüdyo zamanın ruhuna uygun hareket etmek istiyor. Risen 2, yanımızda seçilmiş bir arkadaşla dünyayı keşfetmemize izin verdi ve ilk Elex, BioWare’in imzası olan bir romantizm sistemini tanıttı. Duyurularda aşk ipliklerinin derin olacağını okumuştum – ama ne yazık ki, karakterlerle ilişkilerde naifliğin boğucu bir tadı var ve maceraları herhangi bir dramatik ifadeden yoksun. Bu arada, Piranha Bytes için sorunun özü budur ve bununla başa çıkamayacak gibi görünüyorlar. Hikayeyi büyük ölçekte anlatmıyor, tüm insanlığı yok edebilecek bir kötülükle karşı karşıya olduğunuzu gerçekten hissetmenize izin vermiyor ve sizi duygusal olarak meşgul etmiyor. Yazarlar dramayı tanıtmaya çalıştıklarında, yalnızca oyunun zayıf yönlerini ortaya çıkarırlar.

Şimdi, Elex 2 ***ifli bir deneyimdi, eğlendim falan, ama sadece oyunu gerçekten uzun süre hatırlamayacağım. Ancak, bir kez daha Komutan Shepard’ın maceralarına geri dönme isteği uyandırdı. Skyand’lerle olan ilk dövüşten itibaren, Mass Effect’in tanıdık heyecanını özlemeye başladım. Son zamanlarda, pandeminin patlak vermesiyle tüm üçlemeyi gözden geçirdim ve oyunun bazı insanların izolasyonun zor anlarında hayatta kalmasına nasıl izin verdiğine dair internette yorumları okumaya başladım. Arkasında bazı harika karakterler var ve bu Piranha Bytes’ın henüz öğrenmediği bir şey.